CAJ ME MAJDANOZ DHE UJË OLIGOMINERAL

CAJ ME MAJDANOZ DHE UJË OLIGOMINERAL

Majdanozi është bimë nga e cila mund të përdoren të gjitha pjesët (gjethet, farat dhe rrënjët), zakonisht përdoret për të trajtuar infeksionet e traktit urinar dhe kapsllëkun. Megjithatë, në realitet tipari kryesor i tij është se është i shkëlqyeshëm për pastrimin e veshkave, pasi veprimi i tij shkrin gurët. Përveç kësaj, është gjithashtu shumë i dobishëm në trajtimin e traktit respirator dhe mushkërive, për të lehtësuar astmën dhe kollën. Pirja e lengut te majdanozit është e rëndësishme për vetitë e tij diuretike, të cilat stimulojnë eliminimin e toksinave dhe lëngjeve të tepërta përmes urinës. Përveç kësaj, ai ndihmon në largimin e gurëve në veshka duke i shkrirë ata. Gjithashtu majdanozi është një ndihmë efektive kundër problemeve në stomak.

Majdanozi është shumë i pasur me vitamina, në veçanti C, A, K, acid folik dhe vitamina të tjera B, por gjithashtu i pasur me praninë e mineraleve përfshirë kaliumin, kalciumin dhe hekurin. Eshtë parë se si kjo barishte aromatike vepron pozitivisht në funksionet e mëlçisë e cila ndihmon në pastrimin e organizmit. Mund të jetë gjithashtu i dobishem për të mbajtur nën kontroll sheqerin në gjak dhe për këtë arsye të parandaloni shfaqjen e diabetit tip 2, si dhe të rregulloni presionin e gjakut. Eshtë gjithashtu një diuretik i shkëlqyer që mund të ndihmojë në rast të mbajtjes së ujit dhe të ndikojë në humbjen e peshës. Gjithashtu i pasur me antioksidantë të tillë si flavonoidet (përveç të njëjtës vitaminë C), kundërvepron me veprimin e radikalëve të lirë dhe ka një efekt të mirë anti-inflamator. Majdanozi është gjithashtu i pasur me beta-karoten (pararendësi i vitaminës A), një substancë antioksiduese veçanërisht e dobishme për shëndetin e lëkurës dhe syve.

Përgatitja është shumë e thjeshtë: mbushni një tenxhere me një litër ujë oligomineral derisa të vlojë. Pastaj shtohet një grusht majdanoz i freskët dhe lihet të ziejë për 10 minuta. Në fund, ftohet, kullohet në një shishe qelqi dhe ruhet në frigorifer.

Per te pastruar veshkat ,eleminuar toksinat duhet qe te pini nje gote nga kjo perberje te pakten per nje jave.

Nëse përdoret i papërpunuar është në gjendje të ndihmojë tretjen dhe zvogëlon prodhimin e gazit të zorrëve, falë pranisë së hekurit ai mund të ndihmojë më pas për të luftuar situatat e anemisë së lehtë. Më në fund, një përdorim i moderuar por i përditshëm i majdanozit stimulon dhe forcon sistemin imunitar dhe gjithashtu ka treguar një veprim anti-tumorial.

No Comments

Post A Comment